توسط :سئو یاری
دسته بندی :

با ارور 404 چه کنم ؟ آیا این صفحات برای سئو مضر هستند ؟

5
(6)

یکی از پیام های متداول گوگل سرچ کنسول به وبمسترها ، ارور 404 است . این ارور زمانی به وجود میاید که ربات گوگل وارد صفحه ای از سایت شما شود که بنا به دلایلی دیگر وجود ندارد .

بسیاری از وبمسترها وقت بسیار زیادی را صرف این می کنند که ارورهای 404 را از کنسول گوگل پاک کنند ولی نکته مهمی که وجود دارد این است که در بسیاری از موارد اصلا نیازی نیست در این مورد کاری انجام دهید .

با ارور 404 چه کنم ؟ آیا این صفحات برای سئو مضر هستند ؟
با ارور 404 چه کنم ؟ آیا این صفحات برای سئو مضر هستند ؟

اولین سوالی که در این مورد پیش می آید معمولا این است که :

چرا صفحات 404 سایت در کنسول گوگل نشان داده می شوند ؟

بسیاری از افراد اینگونه تصور می کنند که چون این ارور در کنسول گوگل وجود دارد ، در صورتی که آن را از بین نبرند دچار جریمه گوگل می شوند ولی در اکثر موارد اینطور نیست .

گوگل این صفحات را به این دلیل به ما نشان می دهد تا بدانیم که ربات های گوگل به هر طریقی وارد صفحه ای از سایت ما شده اند که دیگر وجود ندارد و در صورت عدم رفع مشکل ، این صفحه بزودی از نتایج گوگل حذف خواهد شد .

این کار گوگل نوعی اطلاع رسانی به صاحب سایت است که این لینک را مورد بررسی قرار دهد و اگر خودش به هر دلیلی آن را حذف نکرده است و صفحه مهمی برای سایت است ، سریعا مشکل را رفع کند.

کدام اروهای 404 مهم نیستند و نیاز به انجام هیچ کاری ندارند ؟
کدام اروهای 404 مهم نیستند و نیاز به انجام هیچ کاری ندارند ؟

کدام ارورهای 404 مهم نیستند و نیاز به انجام هیچ کاری ندارند ؟

در بین صفحات 404 سایت ، بسیاری از آنها اصلا نیازی به انجام کار خاصی ندارند و می توانید آن را به حال خودش رها کنید تا به مرور زمان از گوگل حذف شود .

1 – صفحاتی که بازدید قابل توجهی ندارند

بسیار اتفاق می افتد که مطلبی از سایت شما دیگر بازدیدی ندارد و یا حتی ممکن است تاریخ مصرف آن گذشته است و خودتان آن را حذف کرده اید . در این صورت اگر در کنسول گوگل پیامی مبنی بر وجود نداشتن آن صفحه دریافت کردید ، اصلا نیاز به انجام هیچ کاری ندارید .

2 – صفحاتی که برای سایت مضر بودند

برای مثال در بین وبمسترها در سالهای گذشته بسیار رایج بود که برای هر مطلب دها برچسب ایجاد می کردند و با کمال تعجب در آن سالها این کار نتیجه خوبی هم داشت و بازدید قابل توجهی دریافت می کردند .

کدام صفحات 404 مهم هستند و باید مشکل آن را رفع کنید ؟
کدام صفحات 404 مهم هستند و باید مشکل آن را رفع کنید ؟

ولی در حال حاضر این مدل برچسب زدن منسوخ شده و بازدید چندانی هم از گوگل دریافت نمی کند و به دلیل ایجاد صفحه تکراری ، باعث کاهش قدرت رقابتی سایت در نتایج گوگل می شود .

اگر سایت شما مطالب زیادی داشته باشد و برای هر کدام از مطالب ، برچسب های زیادی زده باشید ، جمع تعداد برچسب های شما بسیار زیاد خواهد بود و ممکن است نگران باشید که مثلا با حذف 30 هزار برچسب ، صفحات 404 ایجاد شده بسیار زیاد باشند و دچار جریمه گوگل شوید.

ولی به هیچ عنوان جای نگرانی نیست و به راحتی می توانید هر تعداد صفحه ای که صلاح می دانید را از سایتتان حذف کنید بدون اینکه دچار جریمه گوگل شوید . برای مثال اگر 80 هزار برچسب به درد نخور در سایتتان دارید ، بدون نگرانی همین حالا می توانید همه آنها را حذف کنید .

کدام صفحات 404 مهم هستند و باید مشکل آن را رفع کنید ؟

همیشه ارورهای 404 بی خطر نیستند . برخی از این صفحات 404 بسیار مهم هستند و زمانی که در کنسول گوگل ارور 404 را برای این صفحات دریافت می کنید ، باید فکری به حال آنها کنید. برای مثال:

1 – صفحاتی که ورودی گوگل بسیار بالایی دارند

اگر در کنسول گوگل ارور 404 دریافت کردید و این ارور برای صفحه ای از سایت شما بود که برای شما مهم است و بازدید بالایی دارد و شما آن را حذف نکرده اید ، باید سریعا دلیل مشکل را پیدا کنید. ممکن است پیوند یکتای سایت خود را به اشتباه تغییر داده اید . ممکن است ریدایرکت اشتباهی انجام داده اید و یا هر دلیل دیگری .

چیزی که مهم است این است که باید به سرعت این مورد را رفع کنید به صورتی که با وارد کردن آن آدرس اینترنتی ، دقیقا همان صفحه مورد نظر باز شود.

چرا رفع سریع این مشکل مهم است ؟

وقتی که صفحه مهمی از سایت شما از گوگل بازدید گرفته است ، به هیچ عنوان نباید اجازه بدهید که از دسترس کاربر خارج شود . اگر چند روز پی در پی ، گوگل برای این صفحه از سایت ، بازدید کننده بفرستد و بازدید کننده با صفحه 404 روبرو شود و نتواند مطلب خود را پیدا کند ، گوگل این مطلب رو کلا از نتایج خود حذف خواهد کرد و سایت شما مقدار زیادی از بازدید خود را از دست خواهد داد.

به همین دلیل بسیار مهم است که در این مورد ، تکلیف این صفحه 404 را سریعا مشخص کنید .

آیا این نوع صفحه 404 به اعتبار دامنه آسیب وارد می کند ؟

خیر .تنها آسیبی که به سایت وارد می شود این است که بازدید کننده خودتان را در آن مطلب به کل از دست می دهید.

2 – صفحاتی که برای آنها لینک سازی کرده اید

گاهی ممکن است ، همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد ، صفحه از سایتتان دیگر مورد نیاز نبود یا تاریخ مصرف آن تمام شده بود و خودتان آن را حذف کرده اید . ولی در این مورد نیز باید دقت داشته باشید که اگر برای این صفحه ، لینک سازی داخلی و یا خارجی انجام داده اید باید سریعا فکری به حال لینک ها بکنید .

در این حالت دو مشکل اساسی وجود دارد.

مشکل اول اینکه :

ممکن است کاربری روی آن لینک کلیک می کند و وارد صفحه 404 می شود که از نظر گوگل اصلا خوب نیست و تجربه کاربری سایت را خراب می کند .ممکن است فکر کنید که این لینک سازی را در جایی انجام داده اید که کسی روی آن کلیک نمی کند پس چون کلیک نمی شود ، گوگل هم مشکلی با آن ندارد.

ولی باید توجه داشته باشید که ربات گوگل راهی برای تشخیص دادن اینکه کسی روی لینک کلیک می کند یا نمی کند ندارد و پیش فرض گوگل بر این است که وقتی لینکی از صفحه سایت شما در جایی وجود دارد ، ممکن است کسی روی آن کلیک کند .

پس این مورد را تا جایی که می توانید باید رفع کنید.

مشکل دوم اینکه (از بابت سئو):

لینک هایی که برای صفحات سایت شما ایجاد می شوند ، هم برای آن صفحه و هم برای دامنه سایت اعتبار کسب می کنند. زمانی که لینک ساخته شده ، به صفحه 404 ختم می شود ، به مرور اعتبار آن لینک برای دامنه شما از بین می رود و در صورتی که این نوع صفحات 404 در سایت شما زیاد شوند ، به شدت رتبه سایتتان در گوگل کاهش پیدا خواهد کرد.

برای رفع این مشکل چه باید کرد ؟

اگر لینک های ساخته شده برای این صفحه ، از نوع داخلی هستند باید تمام آنها را پیدا کرده و حذف کنید.این لینکهای داخلی می توانند در بین مطالب سایت ، داخل فوتر ، داخل منو ، در بین مطالب پیشنهادی ، ابزارک ها ، سایدبار و سایر مکان های اختصاصی سایت شما باشند که در هر جا و مکانی که هستند باید بدون اتلاف وقت ، حذف شوند.

برای لینک هایی که از سایت های دیگر برای این صفحه دریافت کرده اید می توانید با مسئول آن سایت تماس گرفته و در خواست حذف و یا تغییر ادرس لینک را بدهید.

اگر لینک هایی که از سایت های دیگر دریافت کرده اید را به هیچ عنوان نمی توانید حذف کنید و این لینک در حال آسیب رساندن به اعتبار دامنه شماست ، می توانید از طریق ابزار دیس اوو (disavow)، آن را به گوگل گزارش کنید تا اثر آن را از بین ببرد . البته توجه داشته باشید که در استفاده از این ابزار باید شدیدا دقت کنید.

نکته بسیار مهم :

آیا ریدایرکت کردن همه صفحات 404 به صفحه اصلی راه حل خوبی است ؟

بسیار دیده می شود که صاحبان سایت ها برای خلاص شدن از شر صفحات 404 ، با استفاده از افزونه ها و یا کدهای خاص ، تمام این صفحات را به صفحه اصلی و یا یک صفحه خاص از سایت ریدایرکت می کنند .

توجه داشته باشید که این کار یکی از بدترین کارهای ممکن برای رفع صفحات 404 است .

زمانی که صفحه ای از سایت شما حذف شده است ، اصولی ترین و بهترین کار این است که کاربر با وارد شدن به آن لینک ، دقیقا با صفحه 404 روبرو شود .مخصوصا اگر این صفحه ی حذف شده ، لینک ورودی از سایت های دیگر دارد .

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 6

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

تاریخ بروزرسانی : 21-09-2020
شاید دوست داشته باشید
نظر ارسالی شما بعد از تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود نکته : این بخش مربوط به نظرات در مورد (با ارور 404 چه کنم ؟ آیا این صفحات برای سئو مضر هستند ؟) می باشد !!! لطفا فقط در همین مورد نظر ارسال فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *