توسط :سئو یاری
دسته بندی :

قبل از عوض کردن قالب وردپرس ، به این نکات توجه کنید

5
(1)

قالب های آماده ی بسیار زیادی برای وردپرس وجود دارد که هم به صورت رایگان و هم با قیمت های متوسط و به صورت پولی در دسترس هستند. همچنین طراحی قالب وردپرس نیز چندان مشکل نیست و همه این عوامل باعث می شوند که بسیاری از افراد چند بار در سال اقدام به تغییر قالب سایت خودشان کنند.

شدیدا توصیه می کنیم که این کار را نکنید و در زمان انتخاب قالب بسیار دقت کنید تا زود به زود مجبور به تغییر آن نباشید. ولی در صورتی که به هر دلیلی تصمیم دارید قالب وردپرس خودتان را تغییر دهید ، به نکات زیر توجه کنید.

قبل از تغییر قالب ، چرخی در سایت بزنید

قبل از اینکه قالب سایت را تغییر دهید ، بهتر است چرخی در سایت بزنید و همه موارد را یکبار دیگر بررسی کنید. در بسیاری از موارد مشاهده می شود که بعد از تغییر قالب ، برخی از مواردی که در سایت فعال بوده است را فراموش می کنید و ضرر جبران ناپذیری به سئوی سایتتان وارد می شود.

برای مثال ممکن است به صورت دستی ، کدهای php قالب را تغییر داده اید و یا حتی کدهای جدیدی به آن اضافه کرده اید که از آن منظور خاصی داشته اید. با تغییر قالب تمام این تغییرات و شخصی سازی هایی که انجام داده اید از بین خواهند رفت .

از تمام تغییراتی که بر روی سایت ایجاد کرده اید یادداشت برداری کنید تا بعد از عوض کردن پوسته وردپرس ، همان تغییرات را در صورت لزوم بر روی قالب جدید اعمال کنید.

قبل از عوض کردن قالب وردپرس ، به این نکات توجه کنید
قبل از عوض کردن قالب وردپرس ، به این نکات توجه کنید

سایدبار (ستون کنار) قالب فعلی را بررسی کنید

قبل از عوض کردن قالب سایت ، محتوای موجود در سایدبار را کاملا بررسی کنید و در صورت لزوم از آن کپی برداری کنید. ممکن است بعد از تغییر قالب ، تمام کدها و تغییراتی که در سایدبار اعمال کرده اید از بین بروند و دیگر قالب بازیابی نباشند حتی اگر دوباره قالب فعلی را فعال کنید.

ممکن است در سایدبار ، تبلیغات متنی را به صورت دستی و یا با استفاده از کد فعال کرده اید  یا هر تغییر دیگری که به صورت دستی انجام شده باشد. بعد از تغییر قالب ، همه این کدها از سایدبار حذف خواهند شد و شما باید دوباره آنها را برای قالب جدید ست کنید.

همچنین اگر داخل فایل sidebar.php قالب فعلی هر گونه کد اضافه کرده اید و یا تغییر خاصی در آن داده اید ، با تغییر قالب این کدها از بین خواهند رفت . (البته هر تغییری که در فایل های اصلی قالب ایجاد کنید حتی با آپدیت قالب نیز از بین می روند)

کدهای خود را فراموش نکنید

در حال حاضر بسیاری از قالب ها دارای بخش هایی هستند که می تواند css دلخواه و کدهای و اسکریپت های دلخواه خودتان را به سایت اضافه کنید. همچنین ممکن است شما از این بخش استفاده نکرده اید و تمام کدهای مد نظر را با ویرایش کردن فایل های فوتر  یا هدر به قالب اضافه کرده اید .

قبل از عوض کردن قالب ، باید تمام این کدها را در جایی کپی کرده و بعد از تغییر ، بر روی قالب جدید اعمال کنید. کدهایی مانند کد آمار گیر ،کد نمایش تبلیغات کلیکی و بنری و …

از وردپرس ، فول بک آپ بگیرید

بسیار مهم از که قبل از هرگونه تغییر گسترده و بزرگ در سایت ، از وردپرس و دیتابیس سایت ، بک آپ بگیرید . با وجود اینکه با تغییر قالب معمولا هیچ اتفاقی خاص و نگران کننده ای برای فایل ها و دیتابیس سایت نمی افتد ولی باز هم باید احتیاط را از دست ندهید.

مخصوصا اگر سایت پربازدید و قدرتمندی دارید و مطالب زیادی ارسال کرده اید ، به هیچ عنوان ریسک نکنید.

قبل از تغییر ، قالب جدید را تست کنید

قبل از اینکه قالب جدید را بر روی سایت فعال کنید بهتر است آن را بر روی لوکال هاست و یا یک دامنه دیگر تست کنید. در برخی از موارد ممکن است قالب با سایت شما سازگاری نداشته و یا با برخی از افزونه های ضرروی شما تداخل ایجاد کند . قبل از تغییر کامل قالب ، باید تمام این ایرادات و تداخلات را رفع کنید.

و یا ممکن است قالب شما بر روی دامنه سایتتان ست شده است و نمی توانید آن را داخل لوکال و یا دامنه دیگر تست کنید .در این صورت می توانید قالب سایت را تغییر داده و برای مدت کوتاهی ، سایت را در حالت تعمیر یا نگهداری قرار دهید  تا کسی جز شما به سایت دسترسی نداشته باشد و بتوانید قبل از عمومی شدن قالب‌، ایرادات آن را رفع کنید.

عملکرد سایت را بررسی کنید

بعد از تغییر قالب ، خاطر جمع نباشید که تمام افزونه ها و صفحات حتما به درستی کار خواهند کرد. در برخی از موارد ممکن است به هر دلیلی ، افزونه و یا کدی با قالب فعلی شما سازگار نباشد و مشکلاتی برای آن ایجاد کند. چند دقیقه وقت بگذاری و عملکرد سایت را به صورت کامل بررسی کنید.

نظرات کاربران را بپرسید

در صورتی که سایت بزرگ و پر بازدیدی دارید ، خوب است که تغییر قالب سایت را به کاربران اطلاع داده و در این مورد نظر انها را بپرسید. همچنین از انها بخواهید که در صورتی که هرگونه مشکلی در سایت مشاهده کردند ، به شما اطلاع دهند.

بازدید کننده های شما از طریق دستگاه های مختلف و مرورگرهای متفاوتی وارد سایت می شوند و می توانند تمام باگ ها و ایرادات احتمالی قالب جدید را برای شما کشف کرده و اطلاع دهند در صورتی که خود شما به تنهایی نمی توانید این تعداد دستگاه مختلف و تمام مروگرهای موجود را شخصا تست کنید.

Lazy load و بارگذاری تصاویر سایت را بررسی کنید

بسیاری از قالب های جدید وردپرس ، در حال حاضر از حالت Lazy load  یا بارگذاری تنبل تصاویر پشتیبانی می کنند .در صورتی که قبلا با وردپرس کارکرده اید و قالب قبلی شما از این حالت پشتیبانی نمی کرد و برای این منظور افزونه خاصی نصب کرده اید ، اگر قالب فعلی شما خاصیت بارگزاری تنبل تصاویر را دارد ، باید برای جلوگیری از تداخل ، آن افزونه قبلی را غیر فعال کنید/

به سایز عکس های قالب جدید دقت کنید

هر قالبی که نصب می کنید ، ممکن است سایز متفاوتی از تصاویر را برای خود نیاز داشته باشد. قالب قبلی شما تصاویری تولید کرده است که ممکن است با قالب فعلی شما سازگاری نداشته باشد .برای رفع این مشکل اول باید در مورد چیدمان قالب جدید به ثبات برسید.

بعد از اینکه از نحوه  چیدمان سایت مطمئن شدید ، باید سایز تصاویر مورد نیاز قالب را استخراج کنید. برای این منظور می توانید از گزینه inspect مرورگرتان استفاده کنید.

بعد از اینکه سایز تصاویر مورد نیاز قالب در بخش سایدبار ، مطالب مرتبط و سایر بخش ها را به دست آوردید ، توصیه می شود در بین فایل های قالب به دنبال کد add_theme_support( ‘post-thumbnails’ ) بگردید و بررسی کنید که اگر سایز دیگری در قالب تعریف شده است که مورد نیاز شما نیست ، آن سایز را حذف کنید تا از ایجاد تصاویری که مورد استفاده ای برای شما ندارند جلوگیری شود.

معمولا زمانی که از قالب های آماده برای سایتتان استفاده می کنید احتمال اینکه سایزهای مختلفی برای تصاویر تولید شود بسیار زیاد است . برای مثال قالب پابلیشر 7 سایز مختلف ، قالب جنه 3 سایز مختلف و قالب گودنیوز بالای 10 سایز مختلف برای تصاویر تولید می کند که این میزان از تصاویر بدون استفاده می تواند منابع هاست شما را هدر دهد.

قالب های آماده به دلیل اینکه می خواهند طیف وسیعی از کسب و کارهای مختلف را پوشش دهند ، دموها و چیدمان های بسیار زیادی در نظر میگیرند که هر کدام از انها نیازمند سایز عکس مورد نیاز خودش است .

بعد از تعیین و تنظیم سایز تصاویر ، دو مشکل دیگر وجود خواهد داشت .

1 – چطور عکس های بدون استفاده قالب قبلی را از هاست حذف کنم

این اولین مشکل شما ست . قالب جدید به احتمال زیاد دیگر از سایزهای مختلفی که توسط قالب قبلی تولید شده استفاده نخواهد کرد و این عکس ها برای همیشه بدون استفاده می مانند . این عکس ها می توانند حجم هاست شما را اشغال کرده و منابع هارد را هدر دهند. از طرفی در زمان گرفتن بک آپ و حتی انتقال سایت به هاست جدید ، هر چقدر حجم سایت کوچکتر باشد ، کار شما راحت تر است و احتمال خطا کاهش پیدا می کند .

برخی از هاست ها ، مانند شرکت نت افراز ، محدودیت تعداد فایل نیز برای کاربران اعمال کرده اند که همین عکس های بدون مصرف می تواند باعث پر شدن این محدودیت و تحمیل هزینه اضافی برای شما شود.

برای این منظور می توانید از یک افزونه استفاده کنید .به دلیل اینکه این افزونه مشکل دوم را نیز حل می کند ، توضیح افزونه را در مشکل دوم مطالعه فرمایید.

2 – سایزهای مورد نیاز قالب برای مطالب قبلی وجود ندارد

مشکل دوم شما این است که بعد از تغییر قالب ، عکس های مورد نیاز قالب فقط برای مطالب جدید تولید خواهند شد و عکس های قدیمی مطالب قبلی ، سایز درستی ندارند .

برای حل این مشکل و مشکل شماره یک می توانید افزونه Regenerate Thumbnails را نصب کنید. این افزونه در بین مطالب و فایل های وردپرس جستجو کرده و تصاویر بدون استفاده و در سایزهای نادرست را از هاست شما حذف می کند. به صورت همزمان ، برای تمام مطالب و عکس های قدیمی شما ، سایزهای جدید و متناسب با قالب جدید را تولید خواهد کرد.

سایز عکس های تولید شده توسط قالب جنه
سایز عکس های تولید شده توسط قالب جنه

توجه داشته باشید که قبل از کار با این افزونه باید از پوشه عکس های وردپرس بک آپ تهیه کنید تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

تاریخ بروزرسانی : 02-01-2020
شاید دوست داشته باشید
نظر ارسالی شما بعد از تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود نکته : این بخش مربوط به نظرات در مورد (قبل از عوض کردن قالب وردپرس ، به این نکات توجه کنید) می باشد !!! لطفا فقط در همین مورد نظر ارسال فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *